A keresztény egyház tele van Mária-ünneppel, ezért is tudunk szinte minden hónapban előtte tisztelegni. Fohászkodjunk Szűz Mária Szívéhez, aki mennyei édesanyánk mellett a magyarok királynéja is.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A Boldogságos Szűz Mária Szeplőtelen Szíve, a teljes ártatlanság, valamint a megtestesült Ige és a megváltott ember iránti anyai szeretet jelképe. Tiszteletének alapja a Szeplőtelen Fogantatás és az istenanyaság.
A Szentírásban vannak utalások Mária belső életére, szívére (Lk 1,46; Jn 19,27; Zsid 4,10). Az egyházatyák még nem beszélnek Mária Szeplőtelen Szívének tiszteletéről, a kifejezés Eadmerrel (†1124 k.) jelent meg a teológiában. A misztikusok számára Szűz Mária Szeplőtelen Szívének a Jézus iránti szeretet példaképe (Szt Mechtild, Helftai Szt Gertrúd, Svéd Szt Brigitta, Szalézi Szt Ferenc).
Szűz Mária Szeplőtelen Szívének ünnepét Eudes Szent János kérte kongregációja számára 1646-ban. 1672-ben már sok egyházmegye átvette az ünnepet (annak ellenére, hogy 1669-ben a Rítuskongregáció betiltotta). VII. Pius pápa (ur. 1800-23) egy szerzetesközösségnek a Pünkösd utáni 3. vasárnapra tette. Szent X. Pius 1907-ben a kapucinusoknak és az ágostonos remetéknek a Nagyboldogasszony oktáváját követő vasárnapra engedélyezte. XI. Pius pápa (ur. 1922-39) a külön kérelmezőknek engedélyezte az officium végzését. Végül XII. Pius pápa 1942- ben fölajánlotta az emberiséget Szűz Mária Szeplőtelen Szívének, majd 1944-ben általánossá tette az ünnepet augusztus 22-én.
1969-ben a Jézus Szent Szíve ünnepe utáni szombatra került át. A fatimai jelenésekben a Szűzanya kifejezetten kérte Szeplőtelen Szíve tiszteletét, és a világ fölajánlását a Szeplőtelen Szívnek. Szent II. János Pál pápa 1981.06.7-én a konstantinápolyi zsinat 1600-adik és az efezusi zsinat 1550-ik évfordulója alkalmából akarta megtenni e fölajánlást. Az ellene 1981.05.13-án elkövetett merénylet után a S. Maria Maggiore bazilikában hangfelvételről hangzott el a fölajánlás, melyet 1982.05.13-án Fatimában, 1984. III. 25-én Rómában, és 2000.10.8-án a világegyház összes püspökeivel együtt Rómában megismételt.
A Szent Szűz Szíve iránti tiszteletünket kifejezhetjük például az elsőszombatok rendszeres megtartásával. Az elsőszombat a hónap első szombatja, Szűz Mária Szeplőtelen Szíve-tiszteletének napja.
Az elsőszombat gyakorlata világszerte elterjedt. A Szeplőtelen Szív elsőszombati ájtatossága napjainkban is élő szokás.
Öt Elsőszombat – Fatimai Lúcia nővér
1925. december 10-én megjelent a Szűzanya Pontevedrában [Lúcia nővérnek], és mellette fénylő felhőben egy gyermek. A Szűzanya Lúcia vállára tette a kezét, és egy tövisekkel körülvett szívet mutatott neki, amelyet másik kezében tartott. A gyermek ezt mondta:
„Szánd meg Szűzanyád tövisekkel körülvett Szívét. A hálátlan emberek állandóan megsebzik, és senki sincs, aki engesztelné és a töviseket kihúzná.”
Ezután a Szűzanya folytatta:
„Leányom, nézd tövisekkel körülvett Szívemet. A hálátlan emberek káromlásukkal és hálátlanságukkal állandóan megsebzik. Legalább te vigasztalj, és hozd tudomásukra ígéretemet, hogy a halál órájában mellettük állok az üdvösségre szükséges kegyelmekkel, akik öt hónapon keresztül minden első szombaton meggyónnak, megáldoznak, a rózsafüzért elimádkozzák és 15 percet a rózsafüzér titkairól elmélkedve velem töltenek, hogy ezáltal engeszteljenek.”
“Mennyek Királynéja, a Te kezedbe ajánlom lelkemet” – Nagyboldogasszony ünnepe
A Szűzanya mennybevételének és Magyarország felajánlásának napjáról
(mariaszazada.hu nyomán Szent Korona Rádió)