Izraeli légicsapás végzett öt palesztin újságíróval, akik egy jól láthatóan megjelölt járműben ültek egy kórház előtt Gáza központjában – közölték a palesztin hatóságok és több médiaforrás is.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Az Al-Quds Today újságírói a nuseirati menekülttáborban lévő al-Awda kórház előtt voltak, amikor csütörtök reggel izraeli csapás érte a furgonjukat.
A helyszínről készült képek egy fehér színű furgont mutatnak, amelyen nagy piros betűkkel jól láthatóan a „sajtó” szó állt, és amely lángokba borult.
„A furgon teljesen kiégett és megsemmisült. Teljesen lángba borult” – mondta a Middle East Eye riportere, Hani Aburezeq a helyszínről.
A megölt újságírók Fadi Hassouna, Ibrahim al-Sheikh Ali, Mohammed al-Ladah, Faisal Abu al-Qumsan és Ayman al-Jadi voltak.
Jadi az al-Awda kórházba a feleségével ment, aki első gyermeküknek adott életet.
A Wafa hírügynökség szerint, miközben a feleségére várt, úgy döntött, hogy megnézi kollégáit, akik a kórház előtt tartózkodtak a járműben.
Testvére, Omar al-Jadi fotós dokumentálta a járművet ért izraeli csapás utáni pillanatokat.
„Srácok, Ayman bent van. Ayman, a testvérem mártírhalált halt” – kiabálta a videón, miközben tehetetlenül filmezte az égő furgont.
Aburezeq azt mondta: „Ayman kollégánk azért volt itt, mert a felesége épp szülni készült. Tragikus módon ugyanazon a napon, amikor a fia megszületett, mártírhalált halt”.
Az Al-Quds Today elítélte a támadást, és azt mondta, hogy riportereit „újságírói és humanitárius kötelességük teljesítése közben” ölték meg.
Az izraeli hadsereg megerősítette a csapás végrehajtását, azt állítva, hogy az a palesztin Iszlám Dzsihád tagjait szállító járművet vette célba. Azonban nem szolgáltatott bizonyítékot állításának alátámasztására.
Amióta Izrael több mint egy éve háborút indított a Gázai övezet ellen, a hadsereg több alkalommal is megölt újságírókat, majd később azt állította, hogy harcosok voltak, gyakran bizonyítékot sem szolgáltatva, vagy olyan bizonyítékokkal, amelyeket széles körben megkérdőjeleztek.
Egy példa: amikor az izraeli erők július 31-én megölték Iszmail al-Ghoult, az Al Jazeera újságíróját, azt állították, hogy a Hamász harcosa volt, aki 2007-ben – amikor még csak 10 éves volt – katonai rangfokozatot kapott. Az Al- Jazeera azt is megjegyezte, hogy Ghoult Izrael már korábban őrizetbe vette a háború alatt, majd később vádemelés nélkül szabadon engedték.
„Az izraeli hadsereg újságírókat vesz célba, hogy félelmet keltsen bennük, de kollégáink rendíthetetlenek maradnak, és nem hagyják abba a közvetítést arról, ami itt történik” – mondta Aburezeq.
Az idén meggyilkolt újságírók egyharmadának vére Izrael kezéhez tapad
(Middle East Eye nyomán Szent Korona Rádió)