Két nemrég nyugdíjba vonult Moszad-ügynök, „Michael” és „Gabriel” (ezek persze csak fedőnevek, de milyen beszédesek is, hiszen rögtön angyalokra asszociálhatunk), a CBS amerikai csatorna 60 Minutes című műsorában elárulták, hogy az izraeli titkosszolgálat hogyan tervezte meg és hajtotta végre azt a műveletet, amely minden idők egyik legemlékezetesebb titkosszolgálati akciójaként kerül bele a világtörténelembe (és terrorizmusként a valóságot még érzékelni képesek fejébe): idén szeptemberében Libanonban több ezer Hezbollah-tag által használt pager (személyhívó, vagy más néven csipogó) és kézi adóvevő robbant fel, jelentős veszteségeket okozva a szervezetnek. A nyilatkozatuk abszolút alátámasztják Dugin gondolatait, miszerint a zsidóság, már nem a holokauszt áldozataiként határozza meg magát, hanem egyfajta félelmetes-diadalmas erőként.
Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A Telex összeállítása, amiből kiderül, hogy a Hezbollah valóban gyanút fogott.
A közel egy éve zajló izraeli–Hezbollah háború fordulópontjához érkezett ezzel az akcióval, amely mögött az izraeli hírszerző ügynökség, a Moszad állt.
A CBS riportjából kiderül, hogy a Moszad már több mint egy évtizeddel korábban elkezdett dolgozni a walkie-talkie-k átalakításán. Michael elmondása szerint a Hezbollah tíz évvel ezelőtt, mit sem sejtve, több mint 16 ezer walkie-talkie-t vásárolt „jó áron” egy kamu cégtől.
A Moszad ugyanis előzőleg kiderítette, hogy a Hezbollah abban az időben egy Gold Apollo nevű tajvani cégtől vásárolt pagereket. Az izraeli titkosszolgák ezután létrehoztak egy kamu vállalatot, amely a Gold Apollo nevét használta olyan pagereken, amelyeket robbanószerkezetekkel láttak el, anélkül, hogy az eredeti cég tudott volna erről.
A készülékeket úgy tervezték, hogy egy taktikai mellény zsebébe helyezve robbanjanak (azt mégis hogyan lehet megtervezni, hogy hol robbanjanak?! – SzKR szerk.). Az eszközökbe rejtett robbanószerkezeteket izraeli gyárakban készítették, majd fedőcégeken keresztül juttatták el a Hezbollahhoz.
Mint ismert, a merényletek után elsőként a Telex tudta meg, hogy a műveletben nem csak egy magyar fedőcéget, de egy bolgár céget is felhasználtak az izraeliek. Ezek úgynevezett dobós cégek voltak, azóta mindkét strómancég ügyvezetője eltűnt, feltehetően az izraeli titkosszolgálat vagy valamelyik velük szövetséges állam szolgálatának a védelme alá kerültek.
„A walkie-talkie ugyanolyan fegyver, mint egy golyó vagy rakéta” – mondta a műsorban Michael. A Moszad minden részletet gondosan kidolgozott, beleértve a vásárlási lánc befolyásolását és az izraeli származás elrejtését. (Ehhez persze hozzátehetjük azt is, hogy ez egészen a robbanásokig volt csak titok, utána már nagyon gyorsan felfedte a sajtó a dobós cégeket. Az más kérdés, hogy ezeken keresztül csak a strómanokig jutottak, akik mit sem tudtak az akció hátteréről.)
A walkie-talkie-k mellett a Moszad a Hezbollah által használt pagereket is „felfegyverezte”. A pagerek robbanószerkezeteket tartalmaztak, amelyeket úgy terveztek, hogy csak a használóját sebesítsék meg. Gabriel elárulta, hogy teszteket végeztek, hogy minimalizálják a járulékos károkat, miközben biztosították, hogy a robbanások hatékonyak legyenek.
Gabriel elmondta, hogy a Moszad megtévesztette a Hezbollahot, hogy vásárolják meg a pagereket. Reklámfilmeket és brosúrákat készítettek, amelyeket az interneten osztottak meg.
„Amikor tőlünk vásárolnak, fogalmuk sincs, hogy a Moszadtól vesznek” – mondta. „Úgy működünk, mint a Truman Show filmben: mindent mi irányítunk a háttérből.”
A Hezbollah 2024 szeptemberére már 5000 ilyen csapdával ellátott pagert vásárolt meg – állította a CBS. A Moszad akkor hozta működésbe a pagereket Izraelből, amikor attól tartott, hogy a Hezbollah gyanút fogott.
„A cél az volt, hogy a Hezbollah-tagokat félelemben tartsuk, és ez sikerült” – mondta Gabriel. A Moszad még arra is figyelt, hogy a pager csengőhangja elég „sürgető” legyen ahhoz, hogy használóját az eszköz azonnali elővételére kényszerítse.
2024 szeptemberében a Moszad aktiválta a pagereket, majd egy nappal később a walkie-talkie-kat. A robbanások országszerte pánikot keltettek Libanonban. A támadások során körülbelül 30 ember vesztette életét, köztük két gyerek, és legalább háromezren megsérültek. A sérültek közül sokan maradandó károsodást szenvedtek, ami Gabriel szerint „élő bizonyítékot” jelentett a Hezbollah és szövetségesei számára: Izraellel nem érdemes packázni.
A CBS szerint a Moszad akcióinak egyik legfontosabb eredménye az volt, hogy meggyengítették Irán befolyását a térségben. A Hezbollah vezetése megrendült; katonái elvesztették a harci kedvüket, és a szervezet végül fegyverszünetet kért. A Hezbollah vezetője, Hassan Nasrallah szeptember végi beszédében láthatóan megtört volt, ami Gabriel szerint a szervezet vereségének egyértelmű jele.
A Moszad számára a sikeres műveletek kulcsa a megtévesztés és az alapos tervezés. Michael így fogalmazott:
„Egy alternatív világot teremtünk. Mi írjuk a forgatókönyvet, mi rendezzük, és mi vagyunk a főszereplők.”
Az izraeli hírszerzés műveletei nemcsak a Hezbollahra, hanem más, Irán által támogatott szervezetekre is hatással vannak. A Moszad reméli, hogy az akció tanulságai elrettentő példaként szolgálnak a jövőbeli konfliktusokban.
A CBS emlékeztetett arra, hogy Moszad pagerekkel és walkie-talkie-kkal végrehajtott titkos akciója mérföldkő volt az izraeli–Hezbollah háborúban. A szervezet kreatív, de kíméletlen eszközökkel gyengítette meg ellenfeleit, és egyértelmű üzenetet küldött: a technológia és az intelligencia révén Izrael jelentős előnyt szerezhet ellenségeivel szemben. SZKR kommentár: értsd, ők a világ urai.
(Szent Korona Rádió)
Dugin: Naszrallah halála Izrael apokaliptikus felemelkedését jelzi
Válaszcsapás: Így dolgozik a Moszad (II/II.) – Csipogós terrorakció háttere