kedd, április 1, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

A vadászat valódi szellemisége, avagy túl a természet szeretetén – Baranyi Tibor Imre (II.rész)

Baranyi Tibor Imre: Hagyomány és magyarság című művének következő részletében az író a vadászat spirituális és filozófiai aspektusait mutatja be, a tevékenységet az élet körforgásának és a transzcendencia keresésének szimbólumaként vizsgálva. Az alábbi írás leginkább azoknak szól, akik a vadászatot nemcsak mint fizikai, hanem mint szellemi gyakorlatot is értékelik, és szeretnék megérteni a tevékenység mélyebb filozófiai gyökereit és jelentését.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

A vad alapesetben az erdőben jelenik meg. Az erdő itt (miként némileg hasonlóan a tenger) a lényegnélküli “létforgatag”, a metafizikai érték tekintetében üres samsara szimbóluma. Ami “sötét”, amin át kell hatolni, vagy amiben “eltéved” az ember; és ami mint- egy potenciálisan rejt bizonyos különlegességeket. A vad ugyanakkor mindig valamilyen részleges lényeget vagy archetípust szimbolizál, amelynek megpillantása az erdőben még közönségesen is valamilyen “izgalmas”, rendkívüli dolognak számít. A különleges minőségek, az alábbi értelemben vett “lényeg” felkutatásának mestere, a vadász lehetőségei azonban a puszta izgalmak átélésén túlterjednek.

Heinrich Steffens szerint “minden állat egy rögeszme”. Bizonyos, az emberben is meglévő minőségek, tulajdonságok vagy állapotok mánia-szerűen “elrajzolt” vagy túlzásba vitt formái. Egyes részleges emberi tudatállapotok kivetítődései és megalvadásai. Olyasformán, mint amikor egy festőművész a fő műve előtt, ami történetesen az embert akarja ábrázolni, előtanulmányokat, vázlatokat készít, mintegy próbálkozásképpen többé-kevésbé elrajzolva a különféle részleteket, vagy akár az egészet. Ez az ember szempontjából nézve “rögeszme” a különféle állatfajok ideája, az állat archetípusa, vagy ahogy Schopenhauer nevezi, a “faj géniusza”. Legmagasabb szinten az egyes fajok felett uralkodó állatistenségekről, theriotheosokról is beszélhetünk. Ezek tulajdonképpen a közönséges emberi tudatállapotoknál magasabb rendű tudati potencialitások. Az állatistenségek által szimbolizált tudatállapotoknak a konkrét álélés vonatkozásában való elveszítése eredményezi az egyes állatfajokat. Aktualiter az állatistenség bizonyos, az ember számára közönségesen elveszített tudatállapotoknak a közvetlen átélésbe mintegy visszavett és visszaemelt formái, s így azoknak fordított analógiái.

A vadászat magasabb értelme és célja kapcsán két kulcsfogalomból kell kiindulnunk: identifikáció (‘azonosulás’) és elimináció (‘kiiktatás’). Ezek külön-külön összefüggésben állnak a tradicionális brahmai és śivai vonatkozásokkal. A vadászat śivai arculata, pontosabban annak egyik távoli mozzanata, ami közönségesen a vad elejtésével mint pusztítással kapcsolatos, általánosan és – tegyük hozzá – jóformán egyedül ismert a vadászat kapcsán. Holott előzetesen a vadászat brahmai vetületéről mint teremtésről és teremtői kvalitás meglétéről és aktiválásáról is kell beszélni. Közönséges szinten, például vadlesen tapasztalható jelenség, hogy a vad többnyire nem jön “valahonnan”, hanem egyszer csak kvázi a semmiből előttünk áll. Ennek az eseménynek a többé-kevésbé gyakori ismétlődését nevezik “vadászszerencsének”, nagyon homályosan és távolról utalva valami irracionális, “megfoghatatlan” mozzanatra, aminek egy közönséges mai vadász nem ura és nem irányítója, hanem puszta konstatálója. A vadászat ezen teremtői-brahmāi vetülete akár nem túl távoli korokban is, mágikus megidézési eljárások révén még valamilyen értelemben uralt volt, de legalábbis nem a “vakszerencse” befolyásolta. A vadász jól meghatározott közösségi vagy egyéni rituális eljárások segítségével megfelelő tudatállapotba emelkedett, amely révén képessé vált kapcsolatba lépni vagy magasabb szinten azonosulni az illető állatfajt uraló theriotheosszal (‘állatistenséggel’). Ebből a pozícióból azután képes volt vagy kényszeríteni az állatistenséget a konkrét egyed illetve egyedek formájában való megnyilvánulásra, testet öltésre, vagy – a ritkább azonosulás esetén ugyanezt egy autonóm akció során mintegy maga tette meg. Ennek révén a megnyilvánuló állategyed mint materializáció révén kezdetét vehette a vadászat sivai fele, a konkrét egyed külső és benső “visszaemelése” a fizikaihoz képest transzcendens síkra, a szó szoros értelmében vett transzformációja (“formán túlivá tétele). Ebben nyilatkozik meg a metafizikai szabadság, a lehatárolt és korlátozó forma meghaladása, és e folyamat végrehajtására való képesség mámora mint szabadság és a szabadság feletti uralom extázisa. Ez utóbbi a fizikai síkon a vad elejtésével függ össze. A vadászat eme sivai része elimináció vagyis ‘kiiktatás’: a lehatárolt forma megsemmisítése a meghaladás értelmében: vissza- emelés és visszaemelkedés az állatistenség szintjére, az állat által szimbolizált és közönségesen elveszített tudatállapot teljes körű birtokba vétele. (Alacsonyabb szinten a vadhús elfogyasztásában is megjelenik az azonosulás és transzformálás képzete eredetileg tudatosan, ma pedig “kulináris élvezetek” szintjére süllyedve.)

A fenti folyamaton belül azonban külön meg kell vizsgálni – túl az ismert fizikai tényezőkön – magát a célzást és a lövést mármint az íj és puska esetében – mint a vadászati tevékenység csúcsát. A célzás újfent azonosulás. Metafizikai értelemben a cél én magam vagyok. Nem mint személy, nem mint X. Y, hanem mint minden világ és minden átélés – egyáltalán minden mindenben – egyetlen Énje vagy Alanya. És ez az azonosság nem holmi szókép, hanem metafizikai igazság. Ami ráadásul intuitíve, valamint a tradicionális geometria mint segédtudomány révén világosan belátható. A cél pontszerű. Ezért használja a nyelv a “célpont” kifejezést. A pontról e vonatkozásban két dolgot kell tudni: egyrészt, hogy infinitezimális (‘végtelenül kicsi’), másrészt, szoros összefüggésben ezzel, nincs a térben. A távolságot képező egyenes a célzó és a célpont között metafizikailag szintén infinitezimális, mivel az egyenest a nem térbeli pontok közötti végtelen kis távolságok képezik. Belenézve” a lövésbe ez mintegy tapasztalható. A szem és a célpont közötti távolság, amikor azt a nyíl vagy a lövedék megteszi, nem tapasztalható (ha tegyük fel nagy mértékben le is lassítanánk a folyamatot), és ezért mondhatjuk, hogy a célzó és a cél egy.

Folytatjuk! Harmadik rész.

A vadászat valódi szellemisége, avagy túl a természet szeretetén – Baranyi Tibor Imre (I.rész)

A vadászat valódi szellemisége, avagy túl a természet szeretetén – Baranyi Tibor Imre (II.rész)

(Részlet Baranyi Tibor Imre: Hagyomány és magyarság c. műve 94.-96. oldal)

Legfrissebb

Bevett módszer Izraelben, hogy emberi pajzsként használják a palesztinokat

A Haaretznek írt névtelen cikkében egy izraeli tiszt azt...

Hollandia: Depressziós vagy OCD-s vagy? Legyél öngyilkos!

A modern világ súlyos abszurdumát nem is az mutatja,...

A Közel-Keleten legyilkolt keresztényekért égtek a fáklyák Budaörsön

A HVIM néhány tagja képes, videós üzenetben állt ki...

“A háborús bűnös, gyerekgyilkos izraeli miniszterelnök nemkívánatos személy Magyarországon” – reagált a Mi Hazánk

Orbán Viktor kormányfő meghívására hazánkba érkezik szerdán a világ...

Új drogtörvény: Csak akkor opció büntetés helyett az elterelés, ha feldobják a dílert

Benyújtotta a Fidesz az új, jelentősen szigorúbb kábítószer-ellenes törvényt,...

Kategóriák

Bevett módszer Izraelben, hogy emberi pajzsként használják a palesztinokat

A Haaretznek írt névtelen cikkében egy izraeli tiszt azt...

Hollandia: Depressziós vagy OCD-s vagy? Legyél öngyilkos!

A modern világ súlyos abszurdumát nem is az mutatja,...

A Közel-Keleten legyilkolt keresztényekért égtek a fáklyák Budaörsön

A HVIM néhány tagja képes, videós üzenetben állt ki...

Új drogtörvény: Csak akkor opció büntetés helyett az elterelés, ha feldobják a dílert

Benyújtotta a Fidesz az új, jelentősen szigorúbb kábítószer-ellenes törvényt,...

Illegális idősek otthonát számoltak fel Bács-Kiskun vármegyében, a gondatlanságba egy néni bele is halt

Több tízmilliós haszonra tettek szerint az illegális idősotthon működtetése...

Miért nem fog senki Netanjahu ellen tüntetni?!

Netanjahu holnapután Budapestre látogat, az ország pedig tárt karokkal...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55