Már fordult elő olyan, hogy egy Magyarországnak szánt, kifizetett, legyártott fegyvercsomagot Ukrajnának adott egy európai hadiipari vállalat – árulta el Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára egy konferencián.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Sztáray Péter azt mondta:
volt már olyan, hogy egy jelentős európai fegyvergyártó Ukrajnának adott egy Magyar Honvédségnek szánt, legyártott, kifizetett fegyvercsomagot.
Egyenlőre nem tiszta mely termékekről van szó
Az államtitkár nem részletezte az ügyet, de nagyjából lehet találgatni arról, melyik vállalat, melyik terméke volt az.
Négy nagy európai hadiipari vállalat van, melynek termékeit az ukrán haderő és a Magyar Honvédség is széles körben használja: a német Krauss-Maffei Wegmann, a Rheinmetall, a norvég Kongsberg és a cseh Ceska Zbrojovka.
A KMW-től Leopard harckocsikat és Panzerhaubitze 2000-es önjáró tarackokat, a Rheinmetalltól számos katonai járművet, drónt és egyéb eszközt, a CZ-től kézifegyvereket vásárol a magyar kormány.
Mivel a CZ termékeit már itthon gyártják egy ideje, a Rheinmetall többnyire régi eszközöket szállít Ukrajnának, melyeket a honvédség nem használ, van rá esély, hogy a KMW-ről van szó.
Ezen belül is a Panzerhaubitze 2000-es önjáró tarack lehet, amely Ukrajnában kötött ki Magyarország helyett, hiszen a Leopard 2-esekből Magyarország csupán a 2A7+ típusváltozatból rendelt.
Emellett a PzH 2000-esek átadásában jelentős csúszás is van: eredetileg 2023-ra tervezte átvenni a teljes állományt a Magyar Honvédség.
Másik erős tipp a Rheinmetall Skyranger légvédelmi rendszere: még 2021-ben állapodott meg a magyar kormány ezek beszerzéséről, de mivel hivatalos szerződés erről 2023 végén született csak,
kisebb esély van rá, de nem kizárt, hogy az ukrán Leopard 1-eseken működő Skyranger-tornyok eredetileg Magyarországnak készültek.
A magyar Skyranger-rendszerek amint megérkezik a fegyverszállítmány a Lynx lövészpáncélosokra kerülnek majd rá.
Az is lehet, hogy a Rheinmetall Lynx páncélosának valamilyen komponenséről, az ezekhez használatos gyártóképességről van szó. A német hadiipari cég most telepíti a Lynxek gyártásához szükséges képességet Ukrajnába.
Végül pedig felmerülhet az a lehetőség is, hogy a norvég Kongsberg NASAMS légvédelmi rendszere védi Ukrajna egét Magyarország helyett, bár az összes megrendelt eszköz leszállítása amúgy is csak 2025-re történne meg.
Fontos hangsúlyozni: Sztáray Péter, sem a magyar kormány nem erősítette ezt meg és nem is tett ilyesmire utalást, a fenti eszmefuttatás csupán spekuláció.
Frissítés: online spekulációk szerint NASAMS-rendszerekről vagy a SAAB Carl Gustaf páncéltörőiről lehet szó, a kormány oldaláról semmilyen megerősítés nem érkezett, hogy tényleg ez a fegyverszállítmány kötött-e ki Ukrajnában.
A tálibokhoz került az Ukrajnának szánt fegyverszállítmányok egy része
(Portfolio nyomán Szent Korona Rádió)