A megszállt Golán-fennsíkon át támad Izrael: a Shebaa farmoknak nevezetett területen kezdtek a megszállók újabb „korlátozott erejű hadműveletbe”, miután Dél-Libanonban 15 napja vesztegelnek és csak ENSZ-missziókat zaklattak sikeresen, ám annál nagyobb nemzetközi felháborodással.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A térkép (lásd fent), jelenleg 500-1000 méteres benyomulásokat mutat a területre.
Izrael az 1967-es hatnapos háborúban megszállta a Golán-fennsíkot, amit az 1973-as Jom kippuri háborúban a szírek sikertelenül megkíséreltek visszafoglalni. A tűzszünet megkötése óta ENSZ békefenntartók választják el egymástól a feleket az UNDOF misszió keretében. Izrael 1981-ben annektálta a területet. 2019-ben Trump-adminisztráció viszont elismerte Izrael részeként.
A terület iránti elkötelezettség mögött fontos geopolitikai okok és megfontolások állnak. A terület relatív alacsony kiterjedésének (1.800 km2, amelynek kétharmadát Izrael ellenőrzi) és lakosságának (hozzávetőlegesen 50.000 fő, fele-fele arányban zsidók és arabok) ellenére jelentős gazdasági potenciállal bír. Legfontosabb, hogy édesvíz-források találhatóak rajta, ami arrafelé nagy kincs.
Továbbá a vulkanikus eredetű föld rendkívül termékeny, különösen erős a helyi gyümölcstermesztés, valamint a borkészítés. Nagyon jelentős továbbá a turizmus, hiszen itt található a Galileai-tenger vagy a napjainkra közkedvelt síparadicsomként működő Hermont-hegy. Az elmúlt években a Golán-fennsík alatt található jelentős olajtartalékok felfedezéséről is megjelentek hírek a sajtóban.
(Biztonságpolitika, LiveUAmap nyomán Szent Korona Rádió)
Így köp a nemzetközi jogra Libanonban a cionista terrorállam
Izrael betört az ENSZ-bázisra harckocsikkal, hogy pajzsként használja azt