A magyar pártpolitikában tapasztalható alapvető elmozdulások július végére lelassultak, és a Tisza Párt eddigi folyamatos erősödése is megállt – derül ki az Idea Intézet friss felméréséből. Bár a Fidesz-KDNP nyerte volna meg a július végi parlamenti választásokat, a kormánypártok előnye a biztos szavazók körében mindössze 7 százalékra csökkent a Tisza Párttal szemben. Az ellenzéki pártok támogatottsága jelentősen visszaesett, míg a kisebb pártok küzdenek a bejutási küszöb eléréséért. Ilyenkor persze mindig hozzá kell tenni, hogy minden statisztika manipulált, de azért a nagy képet segíthet kirakni, ha sok ilyen ,,mérést” összevetünk.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
A kegyelmi botrány kirobbanása óta régen látott, jelentős elmozdulások történtek a magyarországi pártpolitikában, alapvetően megváltoztak az erőviszonyok. Magyar Péter Tisza Pártja szinte hétről hétre, folyamatosan erősödött, miközben az ellenzéki pártoknak visszaesett a támogatottsága, a kormánypártoké pedig erőteljesen ingadozott: egy darabig lassan csökkent, aztán viszont az EP választási kampány hatására újra emelkedett – közölte az Idea Intézet.
Júniusban a sikeres EP-választás utáni első hetekben a Tisza Párt támogatottsága még tovább tudott valamelyest emelkedni, de az Idea Intézet adatai azt mutatják,
a folyamat július végére egyelőre megállt, a Tisza támogatottsága (sem) nőtt tovább. Ez áprilisi feltűnése óta először fordult elő a párttal.
Mint írták, más kérdés, hogy a Tisza-szavazók választási hajlandósága emelkedett, így a párt a biztos szavazók körében mindennek ellenére egy kicsit tovább tudott erősödni.
Parlamenti küszöb
Július végén a felnőtt népesség 28 százaléka szavazott volna a Fidesz–KNDP-re, miközben a második legerősebb Tisza Pártnak ennél 6 százalékkal volt alacsonyabb a támogatottsága (22 százalék). Ez azt jelenti, hogy egy parlamenti választáson a kormánypártok a szavazatok 41 százalékát szerezték volna meg, miközben a Tisza Pártra a választók 34 százaléka adta volna le a voksát.
A teljes népességre vetített adatok alapján egyetlen másik párt került volna be a parlamentbe, a Demokratikus Koalíció, amelyre az összes választókorú állampolgár 5, a biztos szavazók 8 százaléka szavazott volna. A Mi Hazánk Mozgalom a maga 4 százalékos támogatottságával ebben a rétegben már nem lenne parlamenti párt. Érdemes azonban megjegyezni, hogy a biztos szavazó pártot választók körében a Mi Hazánk eléri az 5 százalékos belépési küszöböt.
Az Idea Intézet eredményei szerint a bejutási küszöb alatti kis pártok támogatottságuk alapján három csoportba különülnek el. A relatíve magasabb, többszázalékos, de jelenleg csökkenőben lévő támogatottsággal bíró MKKP-ra (3 százalék) és Momentumra (2 százalék), a náluk is egyértelműen alacsonyabb támogatottsággal rendelkező pártokra (2RK, Jobbik, ANPM, MMM) és olyan pártokra, amelyek támogatottsága július végén mérhetetlenül alacsony volt, mint az MSZP, a Párbeszéd és az LMP.
(Index nyomán Szent Korona Rádió)