Mikón írástudó volt, és a kutatók számára rendkívül értékes ábrát, illetve szöveget hagyott hátra.
Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is
Egy új tanulmány alapján egy ókori pásztor által készített firka segíthet megérteni az ikonikus athéni Akropolisz történetét – számol be az Independent. A fellegvárban található Parthenón ma a világ egyik legismertebb építészeti emléke, a szakértők azonban régóta vitatkoznak arról, hogy korábban álltak-e erre templomok.
A kutatók a közelmúltban egy, az időszámítás előtti 6. században élt, Mikón nevű pásztor graffitijét vizsgálták meg.
Az alkotáson egy, a Parthenónnál korábbi templom látható az Akropoliszon.
Mikón sajátos írást is hátrahagyott, a használt ábécé segítette a datálást. Merle K. Langdon, a Knoxville-i Tennessee-i Egyetem munkatársa és kollégái arra jutottak, hogy a rajz legalább 50 évvel idősebb a Parthenónnál.
A graffiti Athéntól mintegy 20 kilométerre, egy márványlelőhely közepén került elő, a környéken több mint 2000 rajzot azonosítottak. Az alkotásokat pásztorok készíthették.
A firkák közül kiemelkedik Mikóné, aki egy nagy templomépületet örökített meg. A rajz azt sugallja, hogy az Akropolisz területén már a Parthenónt megelőzően is emeltek templomot. Mivel időszámítás előtt 480-ban a betörő perzsák lerombolták az akkori fellegvár épületeit, az ezt megelőző periódus építményeiről keveset tudni.
Csupán görög forrásokból tudjuk, hogy több struktúra is állt erre. Az egyik feltételezett épület a Hekatompedon, amelyet a leírások alapján kincsek tárolására használtak. Egyes kutatók azt feltételezték, hogy ez egy templom volt, Mikon graffitije pedig ezt erősíti meg, mivel a rajzán látható oszlopos építményt Hekatompedonként nevezte meg.
A felfedezés azt is jelenti, hogy a korszak pásztorjai között akadtak írástudók. Mikón alkotása különleges betekintést nyújt az Akropolisz építészetének legkorábbi szakaszába.
(National Geographic nyomán Szent Korona Rádió)
„Végre elérkezett az óra, amikor letéphetjük a gyűlölt vörös rongyot”