A világot mindenféle kommunikációs vezetékek szelik át – elektromos vezetékek, csővezetékek, autópályák és vasutak futnak a szárazföldön, és szabad szemmel is láthatóak. De a tengereket és az óceánokat nemcsak áruk és erőforrások szállítására használják a hajók segítségével, hanem a víz alatti információ- és energiaszállításra is. A csővezetékek mellett ilyenek a tenger alatti kábelek, amelyek szárazföldi területeket kötnek össze kontinensek és szigetek között. Leonyid Savin elemzése olvasható alább a téma kapcsán.
Exkluzív anyagok, mémek, rövid hírek, amiket nem feltétlenül rakunk ki a weboldalunkra…
A tenger alatti kábelek két fő kategóriába sorolhatók: a villamosenergiát szállító energiakábelek és az internetes kommunikációra használt kommunikációs kábelek, amelyek az elavult távíró- (telefon-) vonalakat váltották fel. Az első villamosenergia-kábelt 1965-ben fektették le, hogy összekösse a kanadai szárazföldet több szigettel. Az utolsót 2021-ben fektették le a Peloponnészoszi-félsziget és Kréta szigete között. Ami Oroszországot illeti, 2015-ben építettek egy energiahidat a Krímbe, de az vízen át vezet. A Balti-tenger, az Északi-tenger és a Földközi-tenger mélyén elektromos vezetékek futnak. De a Csendes-óceánon és az Atlanti-óceánon is vannak víz alatti kommunikációs csatornák, és tervezik újak üzembe helyezését. A Fekete-tengeren keresztül egy 1 GW-os kábelt terveznek, amely Azerbajdzsánból Grúzián keresztül Romániába, Moldovába és az EU országaiba szállít majd áramot. Üzembe helyezését 2029-re datálják.
A tengerek és óceánok fenekén főként olyan kábelek találhatók, amelyeket adatátvitelre használnak: Az internetforgalom mintegy 99%-a ezeken keresztül zajlik. Míg tíz évvel ezelőtt a víz alatti internetkábeleket még csak speciális informatikai cégek fektették le, addig ma a világ a beruházások fellendülését éli meg ebben az iparágban. Becslések szerint a következő két évben 10 milliárd dollár áramlik ebbe az üzletágba. A verseny óriási, mivel minden évben nagy és fiatal vállalatok próbálnak új projekteket kidolgozni és kielégíteni az adatforgalom biztosítása iránti növekvő igényt.
Csak 2022-ben a Csendes-óceánon átívelő sávszélesség 35 százalékkal nőtt az előző évhez képest, valamivel több mint 250 Tbps-ra.
Az új technológiák egyre hatékonyabbá válnak. Például a nemrég elkészült leggyorsabb transzatlanti kábel, az Amitié ad, amely olyan vastag, mint egy kerti tömlő, a Microsoft, a Meta és mások finanszírozták, és másodpercenként 400 terabit adatátvitelre képes.
Az úgynevezett sötét szálakat tenger alatti kábeleknél használják, hogy hatalmas mennyiségű adatot továbbítsanak kontinensről kontinensre. Ezek az üvegszálas hálózatok általában nemzetközi távközlési vállalatok konzorciumainak, valamint egyes nagy felhőszolgáltatók és médiaszolgáltatók konzorciumainak tulajdonában vannak. Az afrikai kontinenst átszelő 2Africa tenger alatti kábelrendszer például a Meta Platforms (korábban Facebook) és olyan távközlési vállalatok, mint az MTN GlobalConnect, az Orange és a Vodafone együttműködésének eredménye. A 2Africa tenger alatti kábel 16 szálpár összekapcsolására van tervezve, néhány sötét vagy „nem használt” szálpárral, amelyeket a jövőbeli bővítésre tartanak fenn.
Jelenleg világszerte több mint 552 tenger alatti internetkábel van, bár tíz évvel ezelőtt még csaknem harmad ennyi volt.
A modern fektetési módszerek alig különböznek a 19. század közepén, az első transzatlanti távírókábel fektetésekor alkalmazott módszerektől – a kábeleket hajókról fektetik le. Mivel a kábelek többsége semleges vizeken halad, fektetésük és karbantartásuk bizonyos geopolitikai kockázatokkal jár.
Ide tartozik a kémkedés is. A tenger alatti kábelekkel kapcsolatos kémtevékenységek hivatalosan egy titkos műveletig nyúlnak vissza, amelynek kódneve Ivy Bells volt, és amelyet az amerikai Halibut tengeralattjáró hajtott végre az Ohotszki-tengeren 1971-ben. E művelet során felfedeztek egy szovjet katonai távközlési kábelt, amely az Ohotszki-tenger fenekén futott Kamcsatkától a szárazföldig.
Nagy botrány tört ki az USA és az EU között, miután kiderült, hogy az amerikai és brit hírszerző ügynökségek részt vettek az európai vállalatok elleni ipari kémkedésben. Ennek során az Echelon elektronikus hírszerző rendszert használták, amelyet korábban a Szovjetunió és szövetségesei ellen alkalmaztak. Az Európai Parlament 1999-ben különbizottságot hozott létre a témában, mivel megalapozottan gyanítható volt, hogy az amerikai és brit hírszerző szolgálatok fontos adatokat adtak át európai vállalatok versenytársainak, aminek következtében azok több millió dolláros veszteséget szenvedtek. A Bizottság 194 oldalas jelentést készített, amelyben aggodalmát fejezte ki a magánélet megsértése és az ilyen rendszerek kereskedelmi szervezetekre gyakorolt különböző hatásai miatt.
2005-ben az amerikai haditengerészet hadrendbe állította a USS Jimmy Carter (SSN-23) nukleáris meghajtású tengeralattjárót, amely az amerikai hírszerzés elemzői szerint a tengeralattjáró kábelek felderítéséért és lehallgatásáért is felelős.
Az amerikai hadsereg viszont aggodalmát fejezte ki az orosz kutatóhajók tevékenysége miatt. William Marks ellentengernagy például 2015 októberében kijelentette, hogy „az orosz haditengerészet fokozta tevékenységét a tenger alatti kábelek közelében, amelyek a globális elektronikus kommunikáció és kereskedelem erejét képezik”.
Az Egyesült Államokat különösen aggasztotta a Jantar orosz hajó útvonala, amely 2015 őszén az USA keleti partja mentén lassan haladt Kubába. A hajót folyamatosan figyelték az amerikai kém műholdak, hajók és repülőgépek. Az amerikai haditengerészet tisztviselői szerint az orosz hajó fedélzetén speciális víz alatti járművek voltak, amelyeket le lehetett engedni a tengerfenékre, hogy elvágják a tenger alatti kábelt.
A közelmúltban hasonló állításokat tettek az európai partoknál lévő internetkábelekkel kapcsolatban, de most Oroszország feltételezett tevékenységét azzal érvelnek, hogy bosszút akar állni az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásáért.
A különleges katonai művelet kezdete óta az EU-ban viták folynak a kritikus infrastruktúrák kérdéséről. Az Északi Áramlat elleni 2022. szeptemberi támadás arra kényszerítette az Európai Tanácsot, hogy ugyanezen év októberében ötpontos tudatossági tervet tegyen közzé. Ezt követte az Európai Tanács 2022 decemberében elfogadott irányelve a „kritikus infrastruktúrák ellenálló képességének javításáról”, beleértve a tenger alatti kábeleket is.
Mindazonáltal egyetlen uniós szervezet sem jár elöl ebben a kérdésben, és nincsenek kifejezett célkitűzései a tenger alatti kábelek védelmére vonatkozóan. Az EU-ban a tengeri biztonságot általában három olyan technikai ügynökség biztosítja, amelyek nem részei a tagállamok fegyveres erőinek: az Európai Halászati Ellenőrző Ügynökség (EFCA), az Európai Tengerbiztonsági Ügynökség (EMSA) és az Európai Határ- és Parti Őrség (FRONTEX), és csak az utóbbi rendelkezik jelentős bűnüldözési képességekkel. A FRONTEX által működtetett Európai Határőrizeti Rendszer (EUROSUR) olyan eszközöket egyesít, mint a pilóta nélküli légi járművek, radarok és repülőgépek, de ezeket elsősorban az illegális migráció elleni küzdelemre használják.
Az ebbe az irányba mutató politikai mechanizmusok hiánya militarizálta a tenger alatti kábelek biztonságának kérdését az EU-ban. A NATO 2023 júniusában az angliai Northwoodban új központot nyitott, amely kifejezetten a tenger alatti kábelinfrastruktúrával foglalkozik. A helyszínt nyilvánvalóan nem véletlenül választották, hiszen az Egyesült Királyság szigetország (tengeri hatalom), és a tenger alatti infrastruktúra megbízható működésére támaszkodik.
Általában véve az ilyen mesterséges jellegű fenyegetésekre való felhívás eddig az angolszász országokból érkezett. 2012-ben például az Egyesült Államokban a Harvard Egyetem Belfer Központja közzétett egy tanulmányt, amely szerint a modern technológiát fel lehetne használni a mélytengeri kábelek megszakítására. Mivel a viszonylag nemrégiben lefektetett tengerentúli kábelek szinte ugyanazokat az útvonalakat követik, mint elődeik, az illetékes hatóságok számára nem lenne nehéz azonosítani a fő útvonalakat.
És míg a sekély mélységben és a parttól néhány tengeri mérföldre lévő korábbi károkat véletlenszerű vonóhálós halászat, a kábelbe ütköző hajóhorgonyok vagy természeti katasztrófák okozták (volt már olyan eset is, hogy cápák rágták meg a kábeleket), a mélytengeri szabotázs a javítás szempontjából sok gondot okozhat, és jelentős költségekkel járhat.
Több mint 300 méteres mélységben az óceánon átívelő tenger alatti kábeleket általában közvetlenül a tengerfenéken fektetik le (csak a partok közelében védik őket). Ezért viszonylag könnyen megsérülnek, és speciális felszerelésre van szükség a leolvasásukhoz.
Bár a víz alatti kábelekben nagyfeszültségű áram folyik, azokat nemcsak speciálisan képzett szabotőrök, hanem „amatőrök” is megrongálhatják. 2013 márciusában Egyiptomban ismeretlen támadók elvágták az SMW4 tenger alatti kábelt 750 méterre Alexandria város partjaitól. A megszakítás következtében az internet sebessége Egyiptomban 60%-kal csökkent, amíg a vezetéket helyre nem állították.
A természeti katasztrófák, különösen a vulkanikus aktivitás övezetében, szintén a kockázatok közé tartoznak. 2006-ban a Tajvan partjainál bekövetkezett földrengések internetkimaradásokat okoztak Tajvanon, Dél-Koreában és egész Délkelet-Ázsiában. A javítások akkor majdnem két hónapig tartottak. 2021-ben pedig egy vulkánkitörés és az azt követő földrengések megszakították a tenger alatti kábeleket, amelyek egészen Tongáig értek. Az ország több mint három hétig nagysebességű internet nélkül maradt, és szinte kizárólag a mobiltelefon-hálózatra volt kénytelen támaszkodni.
A kollektív Nyugat nemcsak a tenger alatti kommunikáció biztonsága miatt aggódik, hanem Kína miatt is. A kontextus azonban némileg más, nevezetesen a verseny. Az amerikai igazságügyi minisztérium a Pacific Light kábelhálózatról nyilatkozott, rámutatva, hogy a kínai állampolgárok nemkívánatosak a potenciális vállalkozók és befektetők körében. Aggályok merültek fel az adatokhoz való hozzáféréssel és a magánélet védelmével kapcsolatban. Tény, hogy az adatvédelmi törvények országonként eltérőek, és Peking és Washington, valamint a szóban forgó iparágban fontos szerepet játszó EU megközelítései eltérnek.
Végül pedig Kína érdeklődése a tenger alatti kommunikáció iránt és aktív részvétele annak kiépítésében már most aggodalomra ad okot a monopóliumát vesztő USA számára.
A Hengtong Group Kína legnagyobb kábelipari vállalata, amely több mint 70 különböző leányvállalattal rendelkezik. 2020-ban a Hengtong Group felvásárolta a Huawei Marine Networks vállalatot, és átnevezte HMN Technologies-ra. 2021-ben az amerikai kereskedelmi minisztérium feketelistára tette a vállalatot, mert támogatta a „Népi Felszabadító Hadsereg katonai modernizációját”. Ez megtiltotta a Hengtong Groupnak, hogy engedély nélkül fogadjon bizonyos, az exportigazgatási szabályok hatálya alá tartozó árukat. Mivel azonban a vállalatnak számos leányvállalata van, az USA számára nehézséget jelentett a technológiaátadások nyomon követése.
A Huawei az USA szankciós listáján is szerepel. A tenger alatti kábelprojektek mintegy 45%-ában pedig, amelyekben a Kínai Népköztársaság érintett, a Huawei is részt vett. A KNK kábelprojektjeinek fennmaradó 55%-a a China Unicom, a China Telecom és a China Mobile között oszlott meg.
Oroszország nem rendelkezik jelentős jelenléttel a víz alatti internetes kommunikáció területén. Szahalin, valamint a Kuril-szigetek, az északi tengeri útvonal és a kalinyingrádi régió a szárazfölddel van összeköttetésben. Mégis viszonylag nemrég, 2021-ben fektették le az első önálló kábelt Kalinyingrádba. A nemzetközi vonalak közül Oroszországnak Finnországgal, Grúziával és Japánnal van kábelkapcsolata. Ez országunk méretét tekintve viszonylag kevés, de jelentősen csökkenti a potenciális kockázatokat. Bár más országokban gyakorlatilag nincs jelenlétünk, saját technológiai tudásunk nyomást gyakorolhat a nyugati cégekre ebben az ígéretes iparágban, legalábbis a baráti országokban.
Több mint egy évtizeddel ezelőtt szóba került az interkontinentális BRICS-kábel, de aztán ez a téma eltűnt a napirendről. Talán nem volt elég pénz egy ilyen grandiózus projekthez – vagy politikai akarat. Ám e klub bővülésével és azzal, hogy egyre több ország érdeklődik a többpólusú világrend megteremtése iránt, a tenger alatti kommunikáció és biztonságos működésének biztosítása igencsak aktuális lesz.
Geopolitikai feszültségeket eredményezhet a lítium szerepének növekedése
(Geopolitika.ru nyomán Szent Korona Rádió)