Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...
Műsorújság

Francia védelmi miniszter: “Most először enyhén optimista az üzenetem”

A francia védelmi miniszter szerint kezdenek beérni a feltételek az IÁ terrorszervezet felszámolásához Szíriában és Irakban. “Most először enyhén optimista az üzenetem” – jelentette be Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter.

 

 

Franciaország másfél éve tagja az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíciónak. A francia erők eleinte Irakban, majd tavaly szeptemberben Szíriában is csatlakoztak a légicsapásokhoz.

„Megállapítottam, hogy az Iszlám Állam visszaszorulóban van. Amióta ellenőrzése alá vonta Szíria és Irak egy részét, és 2014 júniusában megpróbálta bevenni Bagdadot, az Iszlám Állam a területének 30-40 százalékát elveszítette. Ez sok!” – hangsúlyozta a miniszter, majd emlékeztetett, a nemzetközi koalíció célja, hogy az Iszlám Állam két legfontosabb fellegvára még az év vége előtt felszabaduljon, ennek érdekében pedig a szövetségesek továbbra is légicsapásokkal támogatják a kurd és az iraki erőket.

Úgy véli, az Iszlám Állam számára a futball Eb lemondása lenne a legnagyobb győzelem. Szerinte Franciaország biztosítani tudja majd az “őrületet”, amely azokban a napokban várható.

Földi László: a stadionokon kívül minden célpont lehet

A franciaországi labdarúgó-Eb alatt a helyszínek megerősítése embereket von el más objektumok védelmétől. A biztonságpolitikai szakértő szerint egy esetleges terrorcselekmény bárhol máshol megtörténhet, az Iszlám Állam célpontja ugyanis nem csak a foci-Eb, hanem Európa összes objektuma.

A francia kormány a május 26-ig érvényben lévő rendkívüli állapot meghosszabbítását kéri a parlamenttől a labdarúgó Európa-bajnokság idejére, tehát július végéig a terrorfenyegetettség miatt. A brüsszeli merényletek óta a francia rendőrség több mint 3500 házkutatást tartott, és több mint négyszáz embert állított elő.

Földi László biztonságpolitikai szakértő szerint a labdarúgó-Eb biztonsági rendszere megfelelő, így szinte kizárt, hogy a stadionokban vagy a játékosok szállodáiban történjen merénylet. Hozzátette, hogy a megerősített jelenlét más helyszínekről von el embereket. Ezért egy esetleges terrortámadásnak sokkal nagyobb esélye van a kevésbé biztosított pályaudvarokon, bevásárló központokban vagy más szállodáknál.

A biztonsági erők létszámra véges és a koncentrált erőket az Eb helyszínein jelenítik majd meg.

Megjegyezte, hogy Európa hadban áll és az Iszlám Államnak nem a labdarúgó-Eb vagy egy repülőtér az elsődleges célja, hanem Európa összes objektuma. Arra kell felkészülni, hogy ugyan lehetnek emblematikus időpontok vagy helyszínek, de tulajdonképpen Európa minden objektuma célpont – mondta a szakértő az M1 Ma reggel című műsorában.

Kiemelte, hogy módosítani kellene a stratégián: az objektumok védelme mellett inkább a támadókat kellene kiemelni. A megelőzés érdekében az elkövetőket kell elfogni – akár likvidálni is – még az elkövetés előtt. A háború ugyanis arról szól, hogy civil célpontokat támadók ne élvezhessenek az emberi jogok által biztosított feltételeket.

Közép-hosszú távon az lenne a hatékony és eredményes, ha az ellenség arra rájönne, hogy nincs esélye – magyarázta Földi László. A védelmi rendszer része a titkosszolgálatok mellett a rendvédelmi szervek, a rendőrség vagy akár a hadsereg is – tette hozzá.

Francois Hollande szerint a június 10. és július 10. között megrendezendő labdarúgó-Európa-bajnokság és a július 2. és 24. közötti Tour de France kerékpáros körverseny indokolja a rendkívüli állapot fenntartását. A rendkívüli állapot további jogokat ad a rendőrség számára, többek között felhatalmazást arra, hogy házi őrizetben tartson minden olyan embert, akinek tevékenysége megzavarhatja a közrendet, éjjel-nappal házkutatást tarthat bírói engedély nélkül, és gyülekezési tilalmat rendelhet el.

(MTI-hirado.hu-Idegen áradat-SZKR)

Buzeráns házasságról szóló javaslatot tettek a lobbiszervezetek Magyar Péter asztalára

Magyar Péterék választási győzelme óta az LMBTQP-lobbiszervezetek nyeregben érzik magukat. ...

Belföld

2026. 06. 13.

Mecset nyílt Szombathelyen – Van-e ok az aggodalomra?

A szombathelyi mecset nyitás hírére sokan felkapták a fejüket. A ...

Belföld

2026. 06. 12.

Magyar zászlót égettek szerb diákok; Németország új generációi már nem lesznek németek, Ukrán drón csapódott be a Zaporozsjei atomerőműbe – Telegram posztjaink (2026.05.30.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 05. 31.

Újabb értékes filozófiai mű jelent meg magyar nyelven: Jean Hani – A fekete szűz

Jean Hani francia filozófus és tradicionalista író, valamint az Amiens-i ...

Ősök szelleme

2026. 05. 30.

Zagyva György Gyula a Magyar Jelen podcastban; Napi migráns: késelés Svájcban; Csak az oltári szentség maradt a brazil templomból – Telegram posztjaink (2026.05.28.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 05. 29.

Trianon Felvonulás

HVIM: A Trianon Felvonulás beteljesítette küldetését

A HVIM – Magyar Ellenállás szervezésében 2001 óta minden évben ...

64

2026. 05. 29.