Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...

Évek óta tart az amputációs válság Gázában

Mint beszámoltunk róla, október 7-e óta legalább 1000 gyermeken végeztek amputációt érzéstelenítés nélkül Gázában. A krízis azonban sokkal régebbre nyúlik vissza. 

Kövesd Telegram csatornánkat

Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is.

A jelenlegi gázai háborút megelőzően a két és 17 év közötti palesztin gyermekek 12 százaléka küzdött egy vagy több funkcionális nehézséggel, míg a gázai háztartások 21 százalékában legalább egy testi vagy szellemi fogyatékossággal élő családtag van.

A PCRF szerint a jelenlegi ellenségeskedések előtt Gáza már az „amputáltak válságától” szenvedett.

Az enklávé folyamatos izraeli blokádja, amely szigorúan ellenőrzi az emberek, az orvosi felszerelések és a gyógyszerek be- és kiáramlását az övezetbe, azt jelenti, hogy a sebesültek időben történő evakuálása a megszállt Ciszjordániában lévő, jobban felszerelt kórházakba gyakran lehetetlen.

Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés akadályai olyan mértékűek, hogy az ENSZ a palesztin lakosságon belül kiszolgáltatott csoportként határozta meg az „orvosi beutalásra szoruló személyeket”.

A PCRF szerint sok palesztint fenyeget a csontvelőgyulladás (csontfertőzés) veszélye a sérülést követően, ha az orvosi kezelés késik. Az orvosi erőforrások hiánya és a mozgáskorlátozások az ostromlott övezetben azt jelentik, hogy sok alapvetően kezelhető sérülés amputálást igényel.

Ráadásul az amputáció utáni protézishez való hozzáférés már a jelenlegi harcok előtt is rendkívül nehéz volt Gázában, mivel az ostromlott enklávéban mindössze egyetlen protézisközpont működött.

2018-19-ben az izraeli erők palesztinok ezreire lőttek a Nagy Visszatérési Menetelés tüntetések során, 214 embert, köztük 46 gyermeket megölve, és több mint 36 100-at megsebesítve, köztük közel 8800 gyermeket.

Az éles lőszerrel okozott sérülések közül több mint 7000 (88 százalék) végtagsérülés volt, ezek közül 156 esetben amputációra volt szükség.

A visszatérés menetének tüntetői elleni támadást követően Izrael elutasította a legtöbb sérült tüntető orvosi engedélykérelmét, hogy a megszállt Ciszjordániában, Kelet-Jeruzsálemben és izraeli kórházakban szakorvosi kezelésben részesülhessenek.

Ghada Majadi és Hadas Ziv szerint, ha a betegek hozzáférhettek volna ehhez a speciális kezeléshez, sok amputált végtagja megmenthető lett volna.

A Gázai övezetet ért folyamatos izraeli támadások megerősített palesztin halálos áldozatainak száma 21 110-re emelkedett – közölte szerdán a terület egészségügyi minisztériuma, az áldozatok 70 százaléka nő és gyermek.

További 54 536-an megsebesültek az ostromlott enklávé elleni izraeli támadásokban.

https://szentkoronaradio.com/blog/2023/12/19/keresztenyellenesseg-izraelben-videok/

(Middle East Eye nyomán Szent Korona Rádió) 

Telegram-posztjaink (2026.08.02.)

Több ezren maradnak meleg víz nélkül Paks leállításával; két ember meghalt az Ozora Fesztiválon; a libanoni települések földig rombolását ünneplik a zsidók

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 08. 3.

Jékely Zsombor

Véletlen lenne? Megbízott főigazgató lett Tarr Zoltán sógora

Ott folytatódik a nepotizmus, ahol az előző kormány abbahagyta? Régi ...

Belföld

2026. 08. 1.

HVIM

Figyelmeztet a HVIM: Szexuális felvilágosítás helyett a gyermekek megrontása jöhet

Közleményt adott ki a HVIM – Magyar Ellenállás arról, hogy ...

64

2026. 07. 31.

Telegram posztjaink (2026.07.31.)

Leáll Paks, pedig lettek volna megoldások; 500 liter gázolajért törölte a körözést egy ukrán toborzó tiszt; fél év alatt 28 ezer fővel csökkent Magyarország népessége – Telegram-posztjaink (2026.07.31.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 31.

Bangó Sándor Zsolti bácsi

Öngyilkos akart lenni Bangó Sándor? Az intézetis cigány „érvelési technika” a gyakorlatban

Bangó Sándor, a Zsolti-bácsi ügy arcaként ismertté vált, korábbi intézetis ...

Belföld

2026. 07. 31.

Az Európai Unióval karöltve ekézi a magyar oktatás normalitáspártiságát a Háttér Társaság

Újabb jelentésével támadja a magyar iskolarendszert a deviáns lobbiszervezet, a ...

LMBTQP

2026. 07. 30.