Dátum betöltése...
Nap betöltése...
Időjárás betöltése...

Magyarország pert indít az Erasmus és Horizon programokból való kizárás miatt

Az egyetemi autonómia védelmében az Európai Unió Bíróságához fordul a magyar kormány – jelentette be Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter kedden. A jogi eljárás az Európai Bizottság decemberi határozata ellen irányul, ami kifogásolta a közérdekű vagyonkezelő alapítványok szabályozását. Hat magyar egyetem, köztük az Óbudai Egyetem is, jogi lépéseket tesz az Erasmus és Horizon programokból való kizárás miatt.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

A magyar kormány szerdán az Európai Unió Bíróságán támadja meg az Európai Bizottság tavaly decemberi határozatát, amely a kulturális és innovációs miniszter szerint súlyosan sérti a magyarországi egyetemek, egyetemisták, kutatók autonómiáját. Hankó Balázs Brüsszelben jelentette be a jogi lépést, miután az Európai Bizottság kifogásolta a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumaival kapcsolatos magyar szabályozást.

„Szuverenitásunkat vette össztűz alá Brüsszel, a magyar kormány ezért szerdán keresetet indít az Európai Bizottsággal szemben” – fogalmazott a miniszter, aki szerint az Európai Bizottság az egyetemek rektorait akarja kizárni a kuratóriumi tagok közül, és Soros György, valamint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által pénzelt civil szervezeteket akar bevonni a kuratóriumi és egyetemi választásokba.

„Ezzel a lépésével és a magyar törvényt elutasító döntésével az uniós bizottság olyan határt lépett át, amivel visszaélt hatalmával. Nem hagyjuk, hogy az Európai Bizottság az egyetemeink autonómiáját, az egyetemeink szabadságát korlátozza. Nem hagyjuk, hogy hatalmával önkényesen visszaélve próbáljon beavatkozni az egyetemek, a rektorok és a szenátusok működésébe! Ezért támadjuk meg az Európai Bizottság döntését az Európai Unió Bírósága előtt” – hangsúlyozta.

Az MTI tájékoztatása szerint Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora is kijelentette: hat egyetem – köztük az általa vezetett intézmény – pert indít az „egyetemekkel szembeni diszkriminatív uniós eljárásrend” miatt. A rektor szerint „mondvacsinált okok és indokok” alapján tiltják ki a magyar egyetemeket az Erasmus és a Horizon Europe programokból.

Európai Bizottság úgy döntött, hogy a közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriuma kapcsán felvetődött aggályokat a magyar kormány továbbra sem orvosolta, ezért a jövőben is fenntartja az azokkal szemben hozott intézkedéseket, azaz a modellváltáson áteső egyetemek továbbra sem vehetnek fel uniós forrásokat.

A bizottság szerint egyértelműen meghatározták, milyen kiigazításokat várnak el a magyar kormánytól és az Országgyűléstől, azonban a döntés alapján ez nem történt meg. Hankó Balázs már januárban elmondta, a magyar állam fontolgatja, hogy pert indít az Európai Bizottság döntése ellen.

Erasmusos LMBTQP-képzést indítanak Felvidéken

( Index nyomán Szent Korona Rádió)

Telegram-posztjaink (2026.07.13.)

Nyolcéves kislányt mészárolt le Izrael; jöhet a privát üzenetek tömeges megfigyelése; utasokkal teli autóbuszt ért csapás Luhanszk megyében – Telegram-posztjaink (2026.07.13.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 13.

Ann Widdecombe Reform UK konzervatív

Saját házában gyilkoták meg a volt brit konzervatív minisztert

Sokkban a brit közélet, miután délnyugat-angliai otthonában holtan találták a ...

Hírek

2026. 07. 13.

Sydneyben LMBTQP-lobbi Vallásgyalázás Kereszténység

Állami pénzből gyalázzák a kereszténységet Sydneyben?

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztráliában egy új, LMBTQP szórakozóhely, az ...

LMBTQP

2026. 07. 13.

Dugin

Alekszandr Dugin: Dajjállal nem lehet tárgyalni

Alekszandr Dugin, az USA-Irán háború újraéledése kapcsán fejtette ki, hogy ...

Geopolitika

2026. 07. 13.

Telegram posztjaink (2026.07.12.)

A NATO helyesli az ukrán támadásokat Oroszország mélyére; ismét lángol a Közel-Kelet; szélsőbaloldaliak követtek el vasúti szabotázst – Telegram-posztjaink (2026.07.12.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 13.

Telegram posztjaink (2026.07.11.)

Banánköztársasággá vált az EU; 97 éves nénit raboltak ki a cigányok; Irán gyors ütemben javítja a megtámadott nukleáris létesítményeket – Telegram-posztjaink (2026.07.11.)

A Szent Korona Rádió weboldalán csak a legfontosabb és legbővebb ...

Hírek

2026. 07. 11.