kedd, május 19, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

A dán király új címerrel fejezte ki, hogy Grönland nem az USA-é

Donald Trump nemrég kijelentette, hogy megvásárolná Grönlandot, mivel azalatt bőséges ásványkincsek találhatóak. Most a dán király megváltoztatta a címerét, amiben így már megjelenik Grönland is. Ezzel jelezve, hogy az USA-nak nincs keresnivalója a szigeten.

Kövesd Telegram csatornánkat!
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is 

Az eddigi dán királyi címerek ötszáz éve három koronát tartalmaznak, amely a Dánia, Norvégia és Svédország közötti kalmari unióra utal. Ez változtatta meg most a dán király, így a koronák helyére jegesmedve és kos került, ami Grönland és a Feröer-szigetek szimbólumai.

A címer megváltoztatása amiatt következett be, hogy Donald Trump a múlt hónapban kijelentette, hogy az Egyesült Államok megvásárolná Grönlandot. Emellett a sziget miniszterelnöke, Múte Egede népirtással vádolta Dániát az 1960–70-es évek botránya miatt. Újévi beszédében úgy fogalmazott, hogy lerázná a „gyarmati korszak bilincseit”.

A királyi család szerint a címer erősíti a nemzetközösség fontosságát, a korábbi három korona már nem releváns.

A változtatásokat egy bizottság ajánlása alapján hajtották végre. X. Frigyes dán király újévi beszédében elmondta, hogy „egységesek vagyunk, mindannyian elkötelezettek a Dán Királyságért. A dél-schleswigi dán kisebbségtől egészen Grönlandig összetartozunk.”

1819 óta az uralkodói címert háromszor módosították eddig, de a történészeket meglepte, hogy a három koronát cserélték le. Azok ugyanis a XVII. századtól kezdve minden nagyobb történelmi eseményt túléltek, kezdve a kalmari unió felbomlásával, majd a harmincéves háború nagy, svédek elleni vereségeit, Norvégia 1814-es, Schleswig 1864-es elvesztését, valamint a második világháborús német megszállást is.

A Koppenhágai Egyetem történésze, Sebastian Olden-Jørgensen azonban úgy véli, ez egy egyértelmű jelzés a dán geopolitikáról, valamint a grönlandi függetlenségi törekvésekre adott válaszként is értelmezhető.

Lars Hovbakke Sørensen szerint a változtatások tükrözik a király személyes érdekeit, és üzenetet is küldött vele a világnak, mely szerint Grönland és a Feröer-szigetek Dánia része, és ez nem vita tárgya.

Grönlandi kormányfő Donald Trumpnak: Grönland nem eladó

(Vadhajtások nyomán Szent Korona Rádió)

Legfrissebb

Kategóriák

A kegyelmi ügy margójára – 9 éves kislányt meggyilkoló pedofilnak lehet kegyelmet adni?

Kétségtelen, hogy ma az úgynevezett kegyelmi ügytől és Magyar...

Nem működik az elszigetelés, egyre elfogadottabb az AfD Németországban

Annak ellenére, hogy minden eszközzel próbálják elszigetelni az AfD-t,...

Nyilvánosságra hozzák a kegyelmi ügy dossziéját Magyar Péterék

Kedden a kormány.hu oldalon nyilvánosságra hozzák a kegyelmi ügy...

Az alternatív gazdálkodás a válasz a klímaváltozásra?

Az utóbbi években egyre gyakrabban merül fel, hogy a...

Megfigyelőállam vagy tradicionális birodalom – Kínáról a DuoGladiiban

Kína, a "Középső Birodalom". Egy kontinensnyi ország, mely a...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55