vasárnap, november 9, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Az eurázsiai hódok már a Balatonig jutottak

Az eurázsiai hódokat 2007-ben telepítették vissza a Dráva és mellékágai környékére, ahonnan mára Somogy egész területét meghódították, és eljutottak a Balatonhoz is, írja a LikeBalaton. A hód gyorsan szaporodik, és ennek eredményeként egyre több helyen találkozhatunk a nyomaikkal: a vízbe döntött fákkal és a folyópartokon kiépített hódvárakkal.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A cikk szerint nem csak a Balaton környéki fákra jelentenek veszélyt ezek a rágcsálók. A hódok befúrják magukat a töltésekbe, ami veszélyes lehet áradások idején, mivel meggyengítik azokat. Emellett termést is pusztítanak, amint azt a helyi gazdák is észrevették.

Bár a hódok védett állatok, és fontos szerepük van az ökoszisztémában, időnként szükség lehet a számuk korlátozására. A 19. század végére szinte teljesen kipusztultak Magyarországról, ám most újra lehet hódot vadászni külön engedéllyel, de csak akkor, ha más védekezési módszerek nem bizonyulnak hatékonynak.

Az ökológus nyilatkozik

Czabán Dávid ökológus korábban azt nyilatkozta az eurázsiai hód elterjedésével kapcsolatban, hogy mintegy tízezerre tették a hódok egyedszámát hazánkban. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a hód ugyanúgy védett állat maradt, mint eddig. Csak az elháríthatatlan károk esetében kerülhet puskavégre, de szerinte előtte más védekezési formákat is ki kell próbálni ellene, erről már a sonline.hu ír.

A kilövésre csak akkor adják ki az eseti engedélyeket, ha más megoldás nincs. És persze azt sem szabad elfelejteni, hogy a hódoknak haszna is van. A hódcsaládok gátépítése növeli a víz visszatartását, és ez hasznos az aszályos időszakban. A vadvilág szempontjából is hasznos a jelenlétük, mert a nagyvad vizet talál a hódvárak mellett, és a kis tavakban megtelepednek a rovarok és az ebihalak.

A balatoni hód jelenléte tehát kettős: egyszerre okozhat kárt és nyújthat hasznot. Azok számára, akik szeretnék megóvni a természetet, fontos megérteni a hódok szerepét az ökoszisztémában. A Balaton környékén élőknek és a természetvédőknek egyaránt oda kell figyelniük a hódok jelenlétére, és meg kell találniuk az egyensúlyt a hódok védelme és a károk megelőzése között.

(24.hu nyomán Szent Korona Rádió)

A hód nem játék! Megharapott egy nőt Budapesten

Komoly gondot tudnak okozni az elszaporodott hódok

Legfrissebb

A szoptatás nemcsak a babát táplálja, hanem védelmet nyújt az anyának az emlőrák ellen

Szoptatás - valami, amitől irtózik a modern világ. Hogy...

Pánik Ukrajnában: az összes állami tulajdonú hőerőmű leállt

A november 7-e éjszakai orosz támadások hatására Ukrajnában az...

Droggal és szamurájkarddal érkezett a késes támadó a budapesti óvodához (+VIDEÓ)

Összesen 71 embert kellett kimenekíteni egy budapesti óvodából -...

A Telegram igazgatótanácsának tagját gyilkolták meg?

A sajtó szerint Roman Novak „többször is Pavel Durov...

Elfoghatják a volt lengyel igazságügyi minisztert, aki politikai menekültként Magyarországon tartózkodik

A lengyel parlament hozzájárult a jelenleg Budapesten tartózkodó volt...

Kategóriák

Pánik Ukrajnában: az összes állami tulajdonú hőerőmű leállt

A november 7-e éjszakai orosz támadások hatására Ukrajnában az...

Droggal és szamurájkarddal érkezett a késes támadó a budapesti óvodához (+VIDEÓ)

Összesen 71 embert kellett kimenekíteni egy budapesti óvodából -...

A Telegram igazgatótanácsának tagját gyilkolták meg?

A sajtó szerint Roman Novak „többször is Pavel Durov...

Trump-kormány: A transznemű személyek útlevelében a születéskori biológiai nemet kell feltüntetni

Máris sírnak az LMBTQP-lobbi kiszolgálói: a Trump-kormány egy józan...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55