kedd, december 30, 2025
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

Most akkor zsidó volt Kolumbusz Kristóf?

Nemrég bejárta az internetet a hír, hogy Kolumbusz Kristóf zsidó származású volt. A valóság azonban az, hogy csak a nagyon távoli felmenői között találni zsidókat. Alább Ábrahám Barnabás, Kuruc.info-n megjelent írását közöljük.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

A spanyol TVE televízió múlt szombaton vetített le egy erről szóló dokumentumfilmet Kolumbusz DNS: Az igazi eredet címmel, ahol a kutatók azzal támasztották alá érveiket, hogy részlegesen ugyan, de van DNS-mintájuk a felfedezőtől, valamint annak fiától is.

Természetesen a kutatás több helyen finoman szólva is nehézkes, ráadásul maguk az érintettek, vagyis a zsidók sem tartják készpénznek. Ellentétben például a balkáni népekkel, ahol még azt is saját nemzetük hősének tartják, akinek egészen biztosan nem volt köze az adott nemzethez, a zsidóknál természetesen nem ilyen egyszerű a helyzet.

A kérdés a köré a kérdés köré összpontosul, hogy pusztán genetikai értelemben tekinthető-e Kolumbusz zsidónak, hiszen az egyértelmű, hogy identitását nézve nem volt az, keresztény módon élt és nyilvánult meg. Ugyanis, ha lehet is hinni a DNS-kutatásoknak, ha nem, Kolumbusznak maximum távoli felmenői lehettek ibériai zsidók, akik a 15. században (vagy még korábban) konvertiták lettek, vagyis elhagyták vallásukat és áttértek a kereszténységre.

A tudósok között sincs egységes álláspont

Származás mellett örök kérdés az is, hogy Kolumbusz hol látta meg a napvilágot. A legelterjedtebb nézet szerint hivatalosan olasz származású és genovai születésű, de Portugália, mint születési helyszín is népszerű elmélet. A DNS-kutatás nem csak a szefárd zsidó származást állítja, hanem azt is, hogy ennek megfelelően az Aragóniai Királyságban született a világhírű felfedező.

Mindamellett, hogy sokan – köztük zsidó történelemmel foglalkozó történészek – sem adnak (teljes) hitelt a DNS-vizsgálatnak, felmerül a kérdés, hogy miért akarna bárki is zsidó származásúnak nevezni egy olyan egyént, akinek távoli felmenői között – talán – voltak ugyan zsidók, de vallási szempontból egyrészt már áttértek, genetikai szempontból pedig egyáltalán nem számít tisztán zsidónak, sőt, még faji törvények szerint sem számítana annak, amennyiben egy-két távoli ősről beszélünk?

Azzal az állítással, miszerint a genetika nem tesz valakit zsidóvá, természetesen nem értünk egyet, viszont, ha néhány távoli felmenőről beszélünk, akkor valóban nem számít az adott illető zsidónak.

Természetesen Kolumbusznak, mint híres történelmi személyiségnek a ködös származása évszázadok óta izgatja a (szak)emberek fantáziáját, a legvalószínűbb válasz pedig, hogy sokféle, főként európai eredetű vér csörgedezett az ereiben. Ráadásul, ha voltak is szefárd felmenői, ő maga már egészen biztosan katolikusként élt és alkotott.

(Kuruc.info nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Az OpenAI vezetői szerepkörre keres embert, égető problémák megoldása miatt; a gyermekek mentális egészségvédelme nem tartozik ide

Súlyos összegeket ígér az egyik mesterséges intelligencával foglalkozó cég...

Ukrajna megmerényelte Putyint a béketárgyalások közepette?

A Kreml állítása szerint Ukrajna dróntámadást kísérelt meg az...

Eltékozolt termőföldek helyett napelemmel fedett parkoló – követendő példa lehetne Dél-Korea

Hiába hívjuk megújuló energiaforrásnak a napelemet, ha miatta eltékozoljuk...

Amíg Orbán Viktor Beneš utódjával üzletel, addig a felvidéki magyarok tüntetnek ellene

Orbán Viktor olyan politikai játszmába keveredett, amiből a felvidéki...

Kategóriák

Ukrajna megmerényelte Putyint a béketárgyalások közepette?

A Kreml állítása szerint Ukrajna dróntámadást kísérelt meg az...

Eltékozolt termőföldek helyett napelemmel fedett parkoló – követendő példa lehetne Dél-Korea

Hiába hívjuk megújuló energiaforrásnak a napelemet, ha miatta eltékozoljuk...

Amíg Orbán Viktor Beneš utódjával üzletel, addig a felvidéki magyarok tüntetnek ellene

Orbán Viktor olyan politikai játszmába keveredett, amiből a felvidéki...

Így védi a karácsony szentségét Irán

A zsidó terrorállam az európaiak számára úgy szereti hirdetni...

Jenkik haza! Amerikai katona okozott halálos balesetet Ajka mellett

Egy családi korcsolyázás után szörnyű tragédia árnyékolta be Ajka...

Nagy hatótávolságú robotrepülőgépeket tesztelt Észak-Korea

Az észak-koreai KCNA állami hírügynökség tájékoztatása szerint a Nyugati-tenger,...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55