csütörtök, április 9, 2026
13 C
Budapest
Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55

A diákok után a tanároknak is korlátoznák a nem megfelelő telefonhasználatát az iskolákban

A modern technika negatív hatása nem csak a gyerekeknél tapasztalható, bizony a felnőttek is küzdenek a telefon-függőséggel, így üdvösnek mondható ez az új intézkedés.

Kövesd Telegram csatornánkat
Folyamatosan frissítjük a közel-keleti háború híreivel
és az orosz-ukrán konfliktus rövid híreivel is

Tanítási időben a pedagógus is csak oktatási célra használhatja majd a mobilját, erről jelent meg hétfőn egy belügyminiszteri rendelet a Magyar Közlönyben.

A rendelet

„a nevelő-oktató munka során alkalmazott tartalomszabályozók ismeretéről szóló, miniszter által elrendelhető képzés teljesítési kötelezettségéről”

szól, de van egy pontja, amiben ezt is szerepel:

„A pedagógus a tanórai és egyéb foglalkozások ideje alatt, valamint tanulói felügyelet ellátása során a birtokában lévő mobiltelefont és egyéb digitális, infokommunikációs eszközt a neveléssel-oktatással összefüggő célokra használhatja.”

A rendelet szerint ettől akkor lehet eltérni,

  • ha az iskola valamilyen külső pedagógiai programot szervez,
  • ha veszély fenyegeti a pedagógus vagy más életét, testi épségét, és ezt a veszélyt el kell hárítani,
  • ha segítséget kell kérni valamilyen szabálysértés vagy bűncselekmény miatt,
  • vagy ha azért kell telefonálni, mert a pedagógus vagy a diák egészségügyi állapota azt szükségessé teszi.

Bizony szükség van erre az intézkedésre is, hiszen a digitális-függőség nem csak a gyermekeket érinti. Sőt, a felnőtteknél gyakrabban előfordul, hogy problémáik elől a digitális világba menekülnek, ahol “elfelejthetik” azokat.

Egy hevesi középiskolában történt meg a következő eset (de nem egyedi!):

A diákok egy másik tanárnak elmesélték, hogy a matematika órát tartó férfi összesen 10 percig hajlandó az anyaggal foglalkozni, a maradék 35 percben megengedi a diákoknak, hogy elővegyék a telefonjukat, mi több: ő maga is a saját telefonját nyomkodja, míg ki nem csöngetnek az óráról. (Az eset még a telefontiltási rendelet behozatala előtt történt ezeken az órákon.)

Hogyan várhatjuk el, hogy a diákok leszokjanak vagy legalábbis kevesebbet használják iskola időben az okoskütyüiket, ha példának ugyanazt a függőséget látják tanáraiktól?

Miután életbe lépett az iskolai okoseszközök használatát korlátozó rendelet, radikális, tanácstalan és abszurd megoldásokkal is lehet találkozni. Van, ahol a diákoknak otthon kell hagyniuk a mobilt, máshol csak a táskájukban tarthatják, és van, ahol pénzt szednek a szülőktől az értékmegőrzőkre. De olyan iskola is van, ahol digitális szigeteket építenek ki a termekben. Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár szerint viszont a puding próbája az evés.

Megjelent a rendelet, amely korlátozza az iskolai mobiltelefon-használatot

Telefonstop az iskolákban: vita a diákok javát szolgáló intézkedésről

Kezdődik a lázadozás a telefonok iskolai használatát betiltó rendelet ellen

(Telex nyomán Szent Korona Rádió) 

Legfrissebb

Megrázó részletekről számolt be a 10 éves kislány, akit meg akart erőszakolni a sárisápi pedofil

A bíróságon mesélte el részletesen a 10 éves sárisápi...

“Lefejezek embereket és fejbe lövök mindenkit!” – 30 diáktársát akarta meggyilkolni a 15 éves fiú

Egy budapesti iskola 15 éves diákja tervezett mészárlást iskolájában...

Cigánytempó: késsel fenyegetett Miskolcon egy nőt, megerőszakolta, majd kirabolta

Érdekesség még, hogy a vádlott büntetett előéletű volt. Természetesen a...

Furkó Kálmán és a Betyársereg kapcsolatáról készült kisfilm

A Betyárseregnek számos olyan tagja van, aki vagy a...

Kategóriák

“Lefejezek embereket és fejbe lövök mindenkit!” – 30 diáktársát akarta meggyilkolni a 15 éves fiú

Egy budapesti iskola 15 éves diákja tervezett mészárlást iskolájában...

Cigánytempó: késsel fenyegetett Miskolcon egy nőt, megerőszakolta, majd kirabolta

Érdekesség még, hogy a vádlott büntetett előéletű volt. Természetesen a...

Furkó Kálmán és a Betyársereg kapcsolatáról készült kisfilm

A Betyárseregnek számos olyan tagja van, aki vagy a...

Szijjártó szerint megvédte Magyarországot a Hezbollah támadásától

Miután kiderült, hogy magyar fedőcégen keresztül juttatták el a...

Döntött az EU, nem lesz több “vegán steak”

Az Európai Parlament (EP) mezőgazdasági szakbizottsága szerdán megszavazta a...

Kapcsolódó cikkek

Rock
Kalapács és az Akusztika - Fagyott világ
Klasszikus
Marin Marais - Marche Tartare, IV.55